PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=128713}

Piękna wieś pięknie płonie

Lepa sela lepo gore
7,9 1 925
ocen
7,9 10 1 1925
Piękna wieś pięknie płonie
powrót do forum filmu Piękna wieś pięknie płonie

Paranoidalny klimat jaki tylko Serbowie (i Bośniacy skoro koniecznie muszą się dzielić) potrafią wytworzyć - Serbia/Bośnia aż do Tokio! Ogląda się to nieco szybciej niż filmy Kusturicy mimo, że podobnie jak można sądzić po tytule krótko i dynamicznie nie będzie. "Undergroundowi" zarzucano proserbską wymowę chociaż Kusturica jest muzułmaninem. Tutejszy reżyser jest natomiast Serbem i dużo bardziej jedzie po swoich niż po wrogu. Dziwny ten kraj - dużo łatwiej szukać winy w sobie? Doprawdy dziwny ;) Zarzucanie propagandy wyżej wymienionym czy sławnej rosyjskiej "Wojnie" naprawde mija się z celem.
I do tego jakie tłumaczenie zaserwował nam kanał Europa (szacun), czuje się jakby mineła cenzura. Prześmieszne teksty, gdyby tak wyglądało każde tłumaczenie wiele filmów by na tym zyskało, przez dosłowność a nie wypaczanie tego co bohater chciał powiedzieć.
8/10, Kumie. I idź do dupy.

ocenił(a) film na 10
Picu

oj jedzie równo po obu stronach, nawet może bardziej po Muzułmanach, z których robi stręczycieli w scenach z tunelu. tyle, że nie ukrywa okrucieństwa Serbów

Aganesu

To chyba przespałaś ostatnią scenę z widelcem.

ocenił(a) film na 8
Picu

Emir Kusturica nie jest muzułmaninem. W 2005 przyjął chrzest w obrządku prawosławnym.

ocenił(a) film na 8
r_czepi

A możliwe - nie śledzę rozwoju duchowego ludzi.
A w 1995 (kiedy Underground wchodził do kin) to co? Mówię o sytuacji sprzed 10 lat i tak ją pamiętam, skoro urodził się w rodzinie muzułmańskich Serbów. Mniemam, że gościu ma na tyle dystansu, że nie za wiele go to obchodzi, ale zdanie innych ludzi i ich zarzuty zawsze będą niestety istnieć.

Picu

Muzułmański Serb to właśnie Bośniak :P

PanTrojkat

Swoją drogą to "Underground" po "Pięknej wsi" wydał mi się mocno nieudanym żartem :P

ocenił(a) film na 8
PanTrojkat

Ale lepiej brzmi, nie? ;P

ocenił(a) film na 9
Picu

Serbowie przytaknęliby określeniu "rozwój duchowy", jednak Bośniacy nazwaliby to rozwojem ujemnym.
Kusturica istotnie był bośniackim muzułmaninem, który przeszedł na prawosławie, nie sądzę jednak aby miał tyle dystansu, że nie za wiele go to obchodzi - wprost przeciwnie; bierze udział w mitingach na których z mikrofonem w ręce zabiera głos w obronie pokrzywdzonych kosowskich Serbów. Nawiasem mówiąc, w tej konkretnej sprawie podzielam jego poglądy.
Wróciłem przed kilkoma dniami z Bośni, gdzie rozmawiałem trochę na temat Kusturicy. Mogę powiedzieć, że wśród swych rodaków nie jest lubiany; uważają go wręcz za zaprzańca.

ocenił(a) film na 8
AbuKamil

Ogromne dzięki za info!
No to muszę Ci powiedzieć, że również lubię go jeszcze bardziej.

r_czepi

nie ma czegoś takiego :p Jest prawosławie i różne narodowe Kościoły/Cerkwie prawosławne, a Kusturica ochrzcił się w Serbskim Kościele Prawosławnym....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones